Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (31 Mart 2023)

31 Mart 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan İYİ Parti İl Başkanlığı’na saat 10.30 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi.

Sabah saatlerinde İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonrası Meral Akşener’den ilk açıklama geldi. Akşener, saldırı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener’i tehdit etmesi sonrası İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na saldırı düzenlendi. Saldırıya ilişkin paylaşım yapan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım güçlü bir liderdir, Asena’dır, böyle korkutamazsınız” dedi.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce sabaha karşı silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İYİ Parti İl Binasına saldırı, bir provokasyondur. Olayı aydınlatmak için Polisimiz tahkikat yapmaktadır” dedi.

İYİ Parti’nin İstanbul Merter’de bulunan il başkanlığı binasına sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıyla ilgili şüphelinin yakalandığını Twitter’dan duyurdu.

Batman’da sokak röportajında muhalif siyasetçileri “kafalarını kesmekle” tehdit eden İsmail Cevher Kasımoğlu, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kasımoğlu’nun, elinde silahla fotoğrafı ortaya çıktı.

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki çocuğunu 29 yaşındaki mürüdi Kadir İstekli ile evlendirmesine ilişkin dava 5 Haziran 2023 tarihine ertelendi. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Geçtiğimiz günlerde Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce görüşmüştü. Yapılan görüşmenin ardından Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilebileceği iddiaları ortaya atılmıştı. İnce, bu iddialar hakkında yaptığı açıklamada, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bana veya partime herhangi bir ittifak teklifinde bulunmamıştır.” ifadelerini kullandı.

OCR Araştırma şirketi 2019 – 2023 yıllarının “En güvenilir belediye başkanları” çalışmasının sonuçlarını paylaştı. Büyükşehir belediye başkanları ve ilçe belediye başkanları ayrı ayrı değerlendirildi. Buna göre, en güvenilir 3 büyükşehir belediye başkanı şöyle oldu: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu.

TKP’li Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeyle çalışanların maaşına yüzde 85 zam yapıldı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışanların maaşlarının 21 bin TL’yi aşacağını belirtti, “Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek” dedi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den sonra 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşme yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesindeki açılışa katıldı. Açılışta, Akşener ile Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Usta arasında ilginç anlar yaşandı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın “Adnan Oktar’ın taciz yaptığına dair bir tane görüntü var mı? Kitapları gayet güzel, gayet yerinde” dediği Adnan Oktar geçtiğimiz yıllarda Erbakan hakkında “Fatih Sultan Mehmet gibi olacak inşallah. Babası o ismi hikmetle tevdi etmiş” dediği ortaya çıktı.

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Koçyiğit, cemaatte yaşanan çocuk istismarı için “iftira” demişti. Müdür hakkında açılan soruşturmanın tamamlanmadığı ortaya çıktı. Veliler ise duruma tepkili.

Elazığ’da doğal gaz kaçağı için bir eve giren polis ekipleri, 6 kişiyi kafasından silahla vurulmuş halde buldu. Aktif olarak görev yapan bir öğretmenin, ailesini katlettikten sonra intihar ettiği öğrenildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) tarafından paylaşılan kamuoyu duyurusu ile birlikte Sahibinden.com’un siber saldırıya uğradığı doğrulandı. Saldırı sonucunda 71 bin 422 kullanıcının verileri çalındığı öğrenildi.

İstanbul Pendik’te üzerinde “Reis Sedat Peker, Bir umuttur yaşamak” ramazan kolilerini hazırlayan 25 kişi önce gözaltına alınmak istendi ancak Sedat Peker hakkında kesinleşmiş suç bulunmayınca karakola ifade için götürüldüler.

Silivri’de cezaevi personelini taşıyan servis aracının kontrolden çıkarak 5 araca çarptığı kazada 1’i ağır 28 kişi yaralandı.

Tüm dünyayı kasıp kavuran yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, kişisel veri kurallarını ihlal ettiği için İtalya’da yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir