CHP’de vekillik AKP’den daha pahalı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu, pazartesi başlayacak ve 20 Mart’a kadar sürecek.

Partide, milletvekilliği seçimleri için aday adaylarından alınacak ücretler de belirlendi. Genel sekreterlikten il örgütlerine gönderilen yazıya göre, 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek.

AKP DAHA UCUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı konuşmada, AK Parti’den milletvekili adayı olmak isteyenler için bir şart koştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaylık başvurusu için AFAD’a yardım bağışı yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz açıklama yaptı.

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ali İhsan Yavuz, yetişkinler için 20 bin TL, kadınlar ve gençler için 10 bin TL, engelliler için ise 5 bin TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Yavuz, “Seçimlere ilişkin müracaatların il başkanlıkları ve genel merkezden alınması şeklinde karar verildi. Aday müracaatların 16 Mart’a kadar devam edeceğini ve başvuru aidatın bu dönem alınmamasına; bunun yerine AFAD’a bağış şeklinde yapılmasına karar verildi. Başvurular; yetişkinler için 20 bin TL, kadınlarımız ve gençlerimiz için 10 bin TL şeklinde, engellilerimiz için 5 bin TL şeklinde olacak.” ifadelerini kullandı.

MHP: Başvuru aidatı olarak 3 bin TL belirlendi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak.

İYİ Parti: Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engeli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

Saadet Partisi: Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

HDP: Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

Türkiye İşçi Partisi: Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir