Doktor göçü gittikçe artıyor: Üç ayda 700 kişi başvurdu

Geçtiğimiz yıllarda hızlanan doktor göçü gittikçe artıyor. Ekonomik sıkıntılar, çalışma koşulları, sağlıkta şiddet gibi nedenlerle çalışma heyecanı kalmayan doktorların daya iyi koşullarda iş bulma umuduyla yurt dışına gitmek için TTB’ye yaptığı ‘İyi Hal Belgesi’ başvuru sayıları her geçen gün artıyor. TTB’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bu yılın ilk üç ayında 700 doktorun başvuru yaptığı açıklandı. Geçtiğimiz yılın ilk üç ayında 567 başvuru olmuştu.

“GÜVENSİZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA KOŞULLARI”

TTB’nin “İyi Hal Belgesi” başvuru sayısı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Mart ayında 235. 2023’ün ilk üç ayında 700 oldu. Deprem bölgesinde görev alanlar başta olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı tüketen ağır, güvensiz ve güvencesiz çalışma koşulları sona erdirilmelidir” denildi.

2022 YILINDA GİDİŞ HIZLANDI

Yurt dışına giden doktor sayısında 2022 yılında, önceki yıla göre iki kat artış yaşanmıştı. TTB, 2022 yılında yurt dışına gitmek için “İyi Hal Belgesi”  alanların sayısını bin 344’ü uzman, bin 341’i pratisyen olmak üzere toplam 2 bin 685 olarak açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir