FDA, Covid 19’un yeni varyantlarına göre güncellenen mRNA aşılarını onayladı

Dünyanın her yerinden yeni vaka haberlerinin geldiği Covid-19’un yeni varyantlarına göre güncellenen 3 aşıya ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay geldi.

FDA, Moderna ve Pfizer’in ürettiği 2023-2024 için güncellenmiş Covid-19 aşılarının onaylanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Covid-19’un etkilerinden daha iyi korunmak amacıyla onaylanan yeni mRNA aşılarının acil kullanımı için izin verildiği bildirildi.

Yeni aşıların Omicron varyantının XBB.1.5 alt varyantına karşı etkili olduğu ifade edilen açıklamada, daha önce aşı olup olmadığına bakılmaksızın 5 yaş ve üzeri kişilerin herhangi bir Covid-19 aşısının son dozunun üzerinden en az 2 ay geçtikten sonra tek doz güncellenmiş mRNA aşısı almaya uygun olduğu belirtildi.

Açıklamada, güncellenmiş aşıyı yaptıran kişilerin eski aşılarda görülen yan etkileri yaşayabileceği, bu aşıların halihazırda dolaşımda olan varyantlara karşı daha iyi koruma sağlamasının beklendiği ifade edildi.

Covid-19 aşılarının bileşiminin mevsimsel grip aşısındaki gibi yıllık olarak güncellenmesi gerekebileceğine işaret edilen açıklamada, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yetkililerin, aşının kimlere yapılıp yapılmaması gerektiğini tartışmak üzere yarın bir araya geleceği vurgulandı.

Yeni aşıların, CDC’nin onayının ardından kullanıma alınması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 2022’nin son iki haftasında XBB.1.5’in Avrupa’daki koronavirüsler arasında oranının yüzde 2,5 olduğunu, ABD’de ise mevcut varyantlardan yüzde 12 daha hızlı yayıldığını açıklamıştı. XBB.1.5 alt varyantı ilk kez Ekim 2022’de ABD’de tespit edilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x