Fed/Goolsbee: Yumuşak iniş mümkün ama riskler var

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, Fed’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırırken bile ABD’nin resesyondan kaçınmasının mümkün olduğunu söyledi.

CNBC’ye verdiği röportajda Goolsbee, “Ben buna altın yol diyorum ve bunun mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak çok fazla risk var ve yol uzun ve dolambaçlı” dedi.

Fed yetkilileri geçen hafta gösterge borç verme faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit tutma kararı almış ve yılın geri kalanında faizlerde bir artış sinyali daha vermişti. Projeksiyonlarda, yetkililer ayrıca ABD ekonomisi için “yumuşak iniş” beklentileri konusunda daha iyimser olduklarının sinyalini verirken faizlerin daha önce beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağını düşündüklerini açıkça belirttiler.

Goolsbee bu ayın başlarında kendisi ve meslektaşlarının aylık çekirdek enflasyon verilerinde ilerleme görmeye başladıklarını söylemişti. Goolsbee, Fed’in faiz oranlarının ne kadar yükselmesi gerektiğinden ziyade ne kadar süre daha yüksek tutulacağının tartışılacağı zamana hızla yaklaştığını yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x