Macron’a Hollanda’da protesto: ‘Şiddet ve ikiyüzlülüğün cumhurbaşkanı’

Tartışmalı emeklilik düzenlemesinin geniş çaplı gösteri ve grevlerle protesto edildiği Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hollanda’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında bir grup gösterici tarafından protesto edildi. Lahey kentindeki Nexus Enstitüsü’nde Avrupa’da yeşil sanayiye ilişkin konuşma yapan Cumhurbaşkanı Macron’un konuşması salondaki göstericilerce bölündü.

AA’nın aktardığına göre, 2 günlük resmi ziyareti kapsamında Hollanda’ya gelen Macron’un sözünü kesen göstericiler, “Şiddet ve ikiyüzlülüğün Cumhurbaşkanı” yazılı afiş açtı. Göstericiler ayrıca Macron’a “İklim sözleşmesine uyulmuyor” ve “Milyonlarca insan sokakta. Nasıl Avrupa’dan bahsedebilirsiniz?” diye seslendi.

FRANSA BASINI: GÖSTERİCİLER SALONDAN ÇIKARILDI

Protesto sırasında salondaki bir gösterici Macron’a “Bir şeyler kaybettiğimizi düşünüyorum. Fransız demokrasisi nerede?” sorusunu yöneltti. Macron, bu soruya, “Bu soruya cevap verebilirim ama bana biraz zaman verirsen” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın bir demokrasi olduğunu, burada gösteri yapılabildiğini söyleyerek, “‘Ben kabul edilen bir yasaya veya seçilmişlere karşıyım, ben istediğimi yaparım çünkü yaptığım şeyin meşru olup olmadığına ben karar veririm’ dediğinizde, o zaman demokrasiyi tehlikeye atıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmak istediğini dile getirerek, Fransa’ya kıyasla emeklilik yaşının başka ülkelerde 64’ün çok üzerinde olduğunu belirtti. Fransa basını, Macron’un konuşmasını bölen göstericilerin dışarı çıkarıldığını aktardı.

‘BAĞIMSIZ BİR AB İÇİN REKABETÇİ OLMAK GEREK’

Avrupa Birliği’nin (AB) Tayvan siyasetinin Çin ve ABD’den bağımsız bir yol izlemesi gerektiği yönündeki açıklaması sonrası eleştirilen Emmanuel Macron, Lahey’deki konuşmasında da ‘AB’nin egemenliğinin’ önemli bir konsept olduğunu ifade ederek, “Kurallara katlanan yerine kural koyucu olmalıyız” dedi.

Salgın sırasında birçok ilaç için dışa bağımlı olduklarının farkına vardıklarını belirten Macron, bağımsız bir AB için rekabetçi olmak gerektiğini söyledi. Macron, AB bünyesinde ülkeler arasında daha fazla entegrasyon gerektiğine de işaret etti.

AB’nin sanayi politikasını hızlandırması gerektiğini belirten Macron, iklim değişikliği, daha fazla egemenlik gibi unsurları dikkate alan yeni bir ekonomik doktrin oluşturabileceğini söyledi. Macron, AB’nin 2015’te imzalanan Paris İklim Anlaşması’na uymayan hükümet ve kişilerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamayı durdurması gerektiğini de ifade etti.

EMEKLİLİK DÜZENLEMESİNE KARŞI PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselterek 62’den 64’e çıkarmayı içeren yasa tasarısını oylama yapmadan meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta patlak veren gösteriler devam ediyor. Gösterilere sert müdahale eden polis ile göstericiler arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor. Ülke genelinde 16 Mart’tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir