Soğuk havalarda çamaşır kurutmak aslında çok kolay: En kolay çamaşır kurutma yöntemleri neler?

Kışın soğuk havalarda oldukça zor olan çamaşır kurutma konusu, yağışlı havalarla yeniden gündem oluyor. Sabaha yetişmesi gereken bir gömleğiniz mi var? Yoksa çocukların okul üniforması daha kurumadı mı? Neden bu yöntemleri denemiyorsunuz? Püf noktalarını haberimizde verdiğimiz kurutma yöntemleriyle sizin çamaşırlarınız da kolayca kuruyabilir. İşte çamaşır kurutma yöntemleri…

Kalabalık ailelerde çamaşır yıkamak da kurutmak çok uzun zaman alıyor. Hava da çok soğuk olunca hızlı çamaşır kurutma hayal oluyor. Kurutma taktiklerini bilirseniz her şey daha kolay olacaktır. Peki aralarında doğal yöntemlerin de olduğu kurutma yolları neler?

En çabuk kurutma için ‘kurutma makinesi’ kullanın

Çamaşırları en kolay ve hızlı şekilde kurutmak için kurutma makineleri vazgeçilmez yol. Çamaşır trafiği yoğun olan evler için de en ideali kurutma makinesi. Yarım saat içinde çamaşırlarınızı kurutabilir, bu yola zaman ve güç tasarrufu yapabilirsiniz.

Soğuk havalarda da güneş ile kurutmak mümkün

Özellikle sabah güneşinin ısısı çamaşırları kurutmaya yardımcı olabilir. Kapalı ve yağışlı havalar da etkili olsa güneşe sereceğiniz çamaşırların kuruduğunu göreceksiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı hava durumunu kontrol ederek yıkarsanız güneşli bir günde çamaşır kurutma da yapabilirsiniz.

Tel yerine çamaşır ipini tercih edin

Çamaşır ipi, soğuk havalarda daha etkili. Daha geniş bir alanda daha fazla çamaşır kurutmak için çamaşır ipi kullanmak daha iyi olabilir. Sıralama şekli itibarıyla da ip kullanmak daha avantajlı.

Petekler ile kıyafetlerinizi kurutabilirsiniz

Çamaşırları kolayca kurutmanın bir yolu da peteklerin üzerine sermek ya da petek üstü kurutmalığı kullanmak. Bu şekilde çamaşırlardaki suj buharlaşır ve kolayca kurur. Çamaşırlarınızın gerekli olan ısıyı peteklerden ve elektrikli ısıtıcıdan sağlamak biraz maliyetli ama etkili bir yol. Bu yolla odada çamaşırların neminin kalması ise kötü olan yanı. Rutubet olmaması için odanın kapasının kapalı tutmayın.

Çamaşırları çevire çevire kurutun

Uzun süredir kurumayan çamaşırlar için çevirme yolunu deneyebilirsiniz. Çamaşırları ters yüz ederek ve bulunduğu yerleri değiştirip kurutma yapabilirsiniz. İp ya da askıdaki kıyafetleri iç ve dış olarak değiştirin, daha hızlı kurusunlar.

Askı, çamaşırları daha çabuk kurutur

Kıyafet askısında çamaşır kurutmak hızlı bir kurutma yöntemi. Ayrıca askıda kıyafet kurutarak kırışma olasılıklarını da azaltırsınız. Kıyafetin nemli yüzeyi dışarıya bakar. Birbirlerine dönük kurumaları da süreyi kısaltır.

Saç kurutma makinesi ile hızlı kurutma

Çamaşırlarınızı bir an önce kurutmak için ek birkaç araç kullanabilirsiniz. Her yolu denediniz ama çamaşırlarınız sabaha yetişmediyse saç kurutma makinesini belli bir mesafeden kıyafete tutabilirsiniz. Belli bir süre ipte ya da petekte kalmış giysilerin kalan nemini kurutmak için güçlü bir saç kurutma makinesi iyi bir alternatif.

Çamaşır kurutmanın alternatif bir yolu da ütü

İkinci alternatif ise ütü ile çamaşırları kurutmak. Islak çamaşıra direkt ütüyü tutmayın. Bu şekilde kıyafetiniz zarar görür. Havlu ya da ince bir bez yardımıyla çamaşırların üstünde ütüyü götürüp getirmeyi tercih edin. Bu şekilde buharlaşan suyu havlu çekecektir ve ütü daha etkili olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir