Türklerin de Aldığı Altcoin Hack Olayı ile Vuruldu!

Arbitrum Discord korsanı, airdrop hype’ı arasında kimlik avına çıktı. Altcoin projesine ilişkin kimlik avı mesajı, ilk token arzı sırasındaki sorunlara atıfta bulunurken ‘Arbitrum DAO Yönetişiminde ek bir stake’i yeniden talep etme fırsatı’ sunuyordu.

Airdrop’un ortasında altcoin projesinin Discord kanalı hack’lendi

Kripto topluluğunun sahte Arbitrum (ARB) airdrop’larına karşı uyarısı, bilgisayar korsanlarının Arbitrum’un resmi Discord sunucusuna bir kimlik avı bağlantısı bırakmayı başarmasıyla gerçekleşti. 25 Mart’ta, Blockchain odaklı güvenlik firması CetriK, Arbitrum Discord sunucusu aracılığıyla bir kimlik avı bağlantısının dolaşıma girme olasılığını ortaya çıkardı. Arbitrum’un geliştiricilerinden birinin hacklenmiş bir Discord hesabının, kimlik avı bağlantısıyla sahte bir duyuru paylaşmak için kullanıldığından şüpheleniliyor. CetriK, konuya ilişkin olarak şu uyarıyı yayınladı:

Arbitrum Discord Sunucusunda bir kimlik avı bağlantısının gönderildiğine dair raporlar görüyoruz. Ekip, sunucunun kontrolünü yeniden ele geçirdiğini onaylayana kadar hiçbir bağlantıya tıklamayın. Aşağıdaki duyuru ile etkileşimde bulunmayın!

Discord’daki kimlik avı mesajı, ilk token arzı sırasındaki sorunlara atıfta bulunurken ‘Arbitrum DAO Yönetişiminde ek bir stake’i yeniden talep etme fırsatı’ sunuyordu. Ancak destekleyici URL, Arbitrum’u kimlik avı saldırısında kullanılan bir aldatma tekniği olan ‘Arbtirum‘ olarak yanlış yazdı. Bu tür bir kimlik avı bağlantısına tıklamak, genellikle masum kurbanları sahte bir web sitesine yönlendirir ve cüzdanın özel anahtarı gibi kişisel bilgileri girmelerini ister.

Arbitrum’un Discord sunucusunda paylaşılan kimlik avı bağlantısı / Kaynak: abtirum.io

Bununla birlikte, daha ayrıntılı araştırmalar, Arbitrum’un kimlik avı bağlantısına tıklamanın, kullanıcıları üzerinde ‘Tanrı’dan af diliyorum’ anlamına gelen ‘Estağfirullah‘ metninin bulunduğu boş bir web sitesine götürdüğünü gösteriyor.

CetriK, Arbitrum’dan daha fazla açıklama gelene kadar, yatırımcılara duyuru ile etkileşime geçmemelerini tavsiye ediyor. Bilgisayar korsanları aldatmacadan para kazanmaya çalışırken, yatırımcılar gerçekçi olmayan iddialar ve aldatmacalar konusunda aşırı uyanık olmalı. Arbitrum, konuya ilişkin olarak yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Arbitrum airdrop’undna cüzdanlarını doldurdular!

Bu arada, iki airdrop avcısı yaklaşık 3,3 milyon dolar değerinde ARB almayı başardı.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bir cüzdan ARB’de 2 milyon dolar alırken, bir diğeri yaklaşık 1,38 milyon dolar değerinde token topladı. ARB, basın zamanında, günlük bazda %5 kayıpla 1,22 dolardan işlem görüyordu. Token 23 Mart’ta arz edildiğinde 11,80 dolardan fiyatlanmıştı. Dolayısıyla token, 2 gün içinde ARB, %90 değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir