Yabancı konut alımlarının yüzde18.6’sı vatandaşlık için

Bu oran 2022’nin aynı döneminde yüzde 29.4, 2021’de ise yüzde 23 olmuştu. Yabancılar vatandaşlık için 4 bin 166 adet gayrimenkul alırken, bunların adet bazında yüzde 63.3’ünün İstanbul’dan olduğu belirlendi. EVA Gayrimenkul’ün araştırmasına göre; vatandaşlık için alınan mülklerin yüzde 85.7’si İstanbul, Antalya ve Edirne’de bulunuyor.

Yabancıların 2023 yılı ilk altı aylık döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada Rusya var. Rusya’yı İran, Çin, Afganistan, Irak, Yemen, Pakistan, Filistin, Ürdün ve Mısır izledi. Vatandaşlık edinimi için en çok tercih edilen il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Edirne, İzmir, Sakarya, Ankara, Muğla, Yalova, Kocaeli ve Mersin takip etti.

HER 3 ALICIDAN BİRİ VATANDAŞLIK İSTEDİ

İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2023 yılı ilk altı aylık dönemi itibariyla 7 bin 548 adet olarak gerçekleşti. Bunun yüzde 34.9’unun vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkuller oluşturdu. İlk sırayı Ruslar aldı.Bu ülkeyi Irak, Çin, Afganistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Mısır, Pakistan, Filistin ile Amerika takip etti. İstanbul’da ilçe tercihi olarak ise Esenyurt, Beylikdüzü ve Küçükçemece ilk üçte yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x