16 GB RAM ile Oyun Oynamak: Çok Şey Kaçırıyoruz

İyi bir oyun bilgisayarı yalnızca birinci sınıf bir ekran kartı, iyi bir işlemci ve bir sürü gerekli bileşenden ibaret değildir. Bunlar önemli olsa da diğer parçalar da genel performansa katkıda bulunur. Bu önemli bileşenlerden biri de RAM olarak da bilinen bellektir. RAM, bilgisayarın hızlı bir şekilde erişmesi gereken verileri depoladığı için oyunlarda önemli bir rol oynar.

Oyun oynadığınızda bilgisayar, hızlı erişim için dokular, modeller ve ses efektleri gibi çeşitli oyun varlıklarını RAM’e yükler. Daha fazla RAM’e sahip olmak, bilgisayarınızın daha fazla miktarda veri depolamasına ve bu verilere erişmesine olanak tanıyarak daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar. 16 GB ve 32 GB RAM karşılaştırıldığında fark gece ve gündüz gibidir. 16 GB ile zorlu oyunları oynarken veya aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırırken ara sıra yavaşlamalar, takılmalar yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte 32 GB RAM’e yükseltme yaparak veri depolamak ve verilere erişmek için daha fazla alan sağlayarak oyun deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirebilir ve herhangi bir kesinti olmadan daha akıcı bir oyun deneyimine yol açabilirsiniz. Eğer bir oyuncuysanız, 16 GB’tan 32 GB RAM’e yükseltme yapmak dikkate alınmaya değer bir şey diyebilirim. Oyun performansınızı arttıracak ve daha keyifli bir oyun deneyimi sağlayacak bir yatırımdır. Ayrıca RAM fiyatlarının bir nebze de olsa daha uygun hâle gelmesi nedeniyle bu yükseltmeyi yapmanın şimdi tam zamanı.

Son zamanlarda yeni çıkan oyunların artan gereksinimleri nedeniyle oyun oynamak için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyulduğu konusunda bir değişiklik oldu. Artık pek çok popüler oyunun düzgün çalışması için 16 GB’tan fazla RAM gerekiyor. Hogwarts Legacy gibi bazı zorlu oyunlar oynanırken 20 GB’ın üzerinde RAM kullanabiliyor. Eğer arka planda çalışan başka programlarınız varsa oyundan aldığınız zevkin aşırı derecede düşeceğini belirtmeliyim.

Bunun neticesinde bilgisayarınızın ne kadar RAM’e ihtiyacı olduğunu bilmek oyuncular için önemli hale geldi. Artık oyun stüdyoları ihtiyatlı davranmıyor, oyuncuların sorunsuz bir oyun deneyimi sağlamak için RAM kapasitelerini de dikkate almaları gerekiyor. Oyunlardaki artan RAM gereksinimleri, daha önce gözden kaçan bu bileşene dikkat çekti. Bu konuyu PC oyuncuları ve medyada gündemdeki bir konu haline getirdi.


G.Skill RAM

Ayrıca önemli olan yalnızca normal RAM değil, aynı zamanda ekran kartlarında bulunan VRAM yani video belleğidir. VRAM özellikle grafik ağırlıklı görevleri gerçekleştirmek için kullanılır ve oyunları daha yüksek ayarlarda veya çözünürlüklerde çalıştırmak için yeterli VRAM’e sahip olmak çok önemlidir.

Ben onun üzerinden örnek vermiş olsam da elbette merakla beklenen bir oyun olan Hogwarts Legacy maksimum ayarlarda sorunsuz çalışması için 32 GB RAM gerektiren tek oyun değil. Bu trend Returnal ile başladı ve şimdi Cyberpunk 2077 de dahil olmak üzere bunu takip eden birkaç oyun daha var. Daha eski oyunlar bile ağır geçişler uygulandığında zorluk yaşayabiliyor. Örneğin, Cities: Skylines’ı çok sayıda modla oynamak, 32 GB RAM’i sonuna kadar zorlayabilir.

Görünüşte basit bir oyun olan Minecraft bile yoğun şekilde modlandığında 16 GB’tan fazla RAM tüketebilir. Gerekenden daha az RAM’e sahip olmak, saniye başına karelerinizi yani FPS’inizi doğrudan etkilemeyebilir ancak yine de oyunu sinir bozucu hale getirebilir. Takılmalar, kare düşüşleri ve yavaş yükleme süreleri gibi sorunlar keyifli bir oyun deneyimini önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir. RAM’inizi yükseltip yükseltmemeniz konusunda emin değilseniz, Cyberpunk 2077 veya Hogwarts Legacy gibi popüler oyunların farklı RAM miktarlarına sahip oynanış karşılaştırmalarını gösteren videoları izlemenizi öneririm. Bu videolar sistem önerilen RAM gereksinimlerini karşılamadığında sorunların ne kadar yoğun olabileceğini gösterecektir.

RAM miktarını telafi etmek için bilgisayarınız “paging” adı verilen bir teknik kullanabilir. Bu teknik kabaca bilgisayarınızın RAM dolduğunda ekstra bellek olarak sabit sürücüyü veya SSD’yi kullanması diyebiliriz. Bilgisayarınız RAM’de yeni verilere yer açmak için hâlihazırda kullanılmayan verileri RAM’den SSD’ye taşır. Ancak bu ideal bir çözüm değil çünkü en iyi SSD’ler bile RAM’den daha yavaş olduğundan bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Şu anda tüm oyunlar için 32 GB RAM’e sahip olmak gerekli değil ancak giderek yaygınlaşıyor. Şu anda oynadığınız oyunlar için 16 GB yeterli olsa da gelecekteki oyunlar muhtemelen daha fazla RAM gerektirecektir. Zorlu oyunlarda 32 GB RAM’e sahip olmak, Discord’u çalıştırmak veya oyun sırasında tarayıcıyı açık tutmak gibi çoklu görevleri daha iyi yapmanızı sağlayacak. Yüksek bütçeli, popüler oyunlar gelişmeye devam ettikçe ve gereksinimleri arttıkça, yalnızca 16 GB RAM’e sahip olanların sorunsuz oynamak için diğer programları kapatması gerekebilir. Oyunlardaki RAM talebi sürekli artıyor ve bu durmayacak.

DDR5 adı verilen yeni RAM türü piyasaya sürüldüğünde fiyatlar oldukça yüksekti, hem geniş çapta desteklenmemesi hem de fiyatlar oyuncuların elini ve kolunu bağlıyordu. Ancak artık işler değişti. DDR5 daha uygun fiyatlı hâle geldi bu da oyuncular için güzel bir haber. DDR4’ten DDR5’e geçiş yavaş yavaş gerçekleşiyor. AMD zaten yalnızca DDR5’i destekleyen yeni AM5 platformuna geçti ve Intel de yakında Arrow Lake CPU’larıyla aynı yolu izleyecek. Bu da DDR4’ün zamanla geçerliliğini yitireceği ve en yeni donanımı arayanlar için DDR5’in standart seçim olacağı anlamına geliyor.


Corsair RAM

DDR4’ten daha hızlı olan DDR5, daha iyi performans için daha yüksek hızlar sunar. Bazı DDR4 kitleri 4.400 MHz’e kadar hızlara ulaşacak şekilde hız aşırtılabilirken, çoğu DDR5 seçeneği 5.600 MHz’den başlayıp 7.200 MHz ve üstüne çıkabilir. DDR5 RAM hala DDR4’e göre daha pahalı diyenler olacaktır ancak yeni standart hâline geldikçe fiyatlar da daha makul hâle geliyor. DDR4 ve DDR5 arasında seçim yaparken bütçenizi göz önünde bulundurmanız önemli ancak genel olarak DDR5’in gelişmiş performansı nedeniyle ekstra maliyetine değiyor.

Şu anda 32 GB RAM satın almanın mantıklı olmasının bir nedeni daha var o da gerçekten beklenecek bir şeyin olmaması. Üreticiler eski bellek standardını kullanan yeni kitleri piyasaya sürmeye devam edebilirler ancak bunlar hâlihazırda mevcut olanlardan daha iyi olacağını sanmıyorum. Fiyatlar düşmeye devam edecek ama azıcık tasarruf etmek için aylarca beklemeye değmez diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x