Cihat Yaycı: Türkiye küresel oyunu bozdu, kendi oyun kurdu

  •    HABER7

Libya’ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 24 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığına sunulmuştu. Türk askerinin Libya’daki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

CHP VE HDP ‘HAYIR’ DEDİ

Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘deki hakları için hayati öneme sahip olan Libya Mutabakatı, 30 Kasım günü AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve bazı bağımsız milletvekillerinin oyuyla kabul edildi. Türkiye’nin çıkarları için kritik olan Libya tezkeresine CHP ve HEDEP ise “Türkiye için ikinci Suriye bataklığı olacağı” iddiasıyla ‘Hayır’ oyu verdi. 

CİHAT YAYCI’DAN SERT TEPKİ

2 gün önce TBMM’de kabul edilen Türk askerinin Libya’daki görev süresinin 24 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresine yönelik Türk DEGS‘in sosyal medya hesabından açıklama yapan Müstafi Amiral Cihat Yaycı, tezkereye ‘hayır’ oyu veren CHP ve HEDEP‘e sert çıktı. 

“BAŞKA ODAKLARA HİZMET EDİYORLAR”

Libya’nın istikrarının Libya halkı için olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatleri için de önemli olduğunu belirten Yaycı, “Libya’daki Türk varlığına (siyasi, ekonomik ve askeri) karşı çıkanlar ya gerçekten bu önemi kavrayamamışlar, ya da Türkiye Cumhuriyeti dışında başka odaklara hizmet ediyorlardır.” dedi. 

Konuya örnek olarak Yunanistan’ın bölgede 2 ana hedefi olduğunu söyleyen Yaycı, şu maddeleri sıraladı;

  • Türkiye-Libya Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Antlaşmasını iptal ettirmek.
     
  • Türkiye’nin Libya’daki askeri ve siyasi varlığını sona erdirmek.

Türkiye’nin Libya’ya verdiği askeri desteğin sadece Yunanistan’ı değil, ABD, Rusya ve Fransa başta olmak üzere tüm emperyalist güçleri rahatsız ettiğinin altını çizen Yaycı, tüm bu ülkelerin Libya‘da vekalet yoluyla asker bulundurduklarını da söyledi. 

TÜRKİYE KÜRESEL OYUNU BOZDU 

Yaycı, her büyük devlet gibi Türkiye’nin güvenlik, hak ve menfaatlerinin sınırların çok ötesinde başladığının vurgulayarak “Görülen odur ki; Türkiye küresel oyunu bozmuş, kendisi oyun kurmuştur. Libya’daki askeri varlığımızın kimleri rahatsız ettiği ortada iken, Libya’da Türk askerinin görev süresini uzatılmasına karşı çıkanlar şapkalarını önlerine koyup ne yaptıklarını bir kez daha düşünmelidir. Bu durum Suriye için de geçerlidir. Bulunduğumuz bu ortamda ve ABD, Rusya, İran ve hatta İsrail’in doğrudan ve dolaylı asker bulundurduğu Suriye’den bırakınız asker tahliyesini, Suriye’deki askeri varlığımız süratle takviye ve tahkim edilmek durumundadır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x