Evinizde yapacağınız 8 değişiklik doğal gaz faturasını yarıya düşürüyor!

Hava sızıntılarına dikkat

Evdeki pencere ve kapılardaki hava sızıntıları faturanızın en büyük düşmanlarından biri. Bunları önlemek için conta ve sünger kullanabilirsiniz.

Tavan ve duvarlarda kullanacağınız iyi yalıtım malzemeleri de ısı kayıplarını azaltabilir.

Akıllı termostat kullanabilirsiniz

Evde olmadığınız süre boyunca veya uyuduğunuzda termostat seviyesini düşük bir sıcaklığa ayarlamak doğalgaz tüketimini azaltabilir. Özellikle kullanacağınız akıllı termostatlarla otomatik olarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Düzenli bakım

Özellikle evdeki peteklerin düzenli temizliği ve bakımı daha az enerji tüketilmesini sağlıyor. Bu sebeple ısıtma sistemlerinizi ve su ısıtıcılarınızı düzenli olarak kontrol ettirmekte fayda var.

Peteklere eşya koymayın

En çok yapılan hatalardan biri de peteğin üzerine yanına veya önüne sıcaklığı dağıtmayı engelleyecek eşyaların konulmasıdır. Özellikle peteklere çamaşır asılması ve perdelerin kısa olması bu duruma verilecek en dikkat çeken örnekler arasında yer alıyor.

Kombiyi tamamen kapatmayın

Kısa süreli kullanılmadığı zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak her ne kadar daha kârlı gibi görünse de aslında daha fazla enerji tüketmenize neden oluyor. Tamamen kapatmak yerine olabildiğince düşük ayarda çalışır tutmak daha iyi olabilir.

Kombiyi sürekli kapatıp açmak da faturaların daha çok gelmesine neden olabilir. Eğer evden uzun süre ayrılacaksınız kombiyi tamamen kapatmak mantıklı bir karar olabilir ancak kısa süreli zamanlarda kombiyi tamamen kapamak sizin zararınıza olabilir.

Düz borular kullanın

Isı kaybını önlemek için kombilerde düz borular kullanmak da işlevsel olabilir.

Dış cephe yalıtımı

Eğer imkanınız varsa apartmanınıza dış cephe yalıtımı yapmak faturanızda yüzde 50’ye varan bir düşüş sağlayabilir.

Çift cam

Isı kaybı yaşamamak için evde kullanacağınız cam da hayati önem taşır. Bu sebeple çift cam taktırmanız faturalarınıza olumlu bir şekilde yansıyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x