Figopara ve İş Bankası stratejik iş birliği yaptı

Bu satın almayla Figopara’nın ticari müşterileri fatura verilerinin yanı sıra bankacılık verilerini de görerek, nakit akışlarını doğru şekilde yönetebilecek. Ayrıca kredi limitlerini en güncel veri ile anlık olarak tespit edebilecek. Figopara, kurduğu Figo Ödeme Kuruluşu AŞ ile Merkez Bankası’na lisans başvurusunda bulundu. Figopara, Merkez Bankası’ndan ödeme şirketi başvurusuna onay çıkana kadar ise alacağı temsilcilik ile işletmelere açık bankacılık hizmetini sunmaya başlayacak.

Satın alma ile İş Bankası Figopara’daki mevcut yatırımını da artırmış oldu. Figopara’nın Ekim 2022’de 50 milyon dolar değerleme ile tamamlanan yatırım turunda şirkete Maxis Yenilikçi GSYF ile 500 bin dolar yatırım yapan banka, son satın alma ile şirkete 1 milyon 250 bin dolarlık hisse karşılığı daha yatırım yapmış oldu.

90 bin işletme hedefi

Ticari işletmelerin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayacakları bir platform olmayı hedeflediklerini vurgulayan Figopara kurucu ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “10 binden fazla işletmeye hizmet sunuyor, 2024’te ise bu rakamı 80-90 binlere çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Bankalar ve fintekler birlikte büyüyecek’

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, finteklere duydukları ilginin ve Figopara’ya yaptıkları yatırımın, girişimlerin finansta bir problemi etkili bir şekilde çözme becerisinden kaynaklandığını belirterek, tüketicinin ihtiyaç duyduğu çözümlerin geliştirilmesine destek olmayı önemsediklerini söyledi. Finteklerle bankalar arasındaki ilişkiye de değinen Aran, “Finteklerin rüzgârını yanımıza alarak birlikte yürümenin doğru olduğunu; finteklerin ve bankaların birbirinden öğreneceği çok şey bulunduğunu, doğru ortaklıklarla, iş birlikleriyle, servis bankacılığıyla bankaların ve finansal teknoloji şirketlerinin birlikte büyüyeceği bir ortam oluştuğunu düşünüyorum. Figopara ile İş Bankası’nın iş birliği bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor” diye konuştu. Aran, şu anda Türkiye’de finteklerin gelişimi için elverişli bir ortam bulunduğunu söyledi.

(Soldan sağa ) Figopara kurucu ortağı ve CSO’su Bulut Arukel, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Figopara kurucu ortağı ve CEO’su Koray Bahar ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sabri Gökmenler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x