İrail’in Gazze’deki El-Ahli Arab hastanesine düzenlediği saldırıya tepkiler sürüyor

İrail’in Gazze’deki El-Ahli Arab hastanesine saldırı düzenledi. Saldırıda 500 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’den ardı ardına tepkiler gelmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınadı. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler ise ortak bildiriye imza atarak dünya parlamentolarını, uluslararası toplum ve kuruluşlarını, tutum ve inisiyatif almaya davet etti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dahil birçok siyasetçi, İsrail’in hastane saldırısını kınadı.

İrail’in Gazze’deki El-Ahli Arab hastanesine düzenlediği saldırının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir” açıklamasını yaptı.

TIKLAYIN | Erdoğan: Bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneği

Kılıçdaroğlu: İsrail, insanlığa karşı suç işlemiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, “Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok. İsrail, insanlığa karşı suç işlemiştir. Bunun adı cinayettir, katliamdır. Lanetliyorum!” dedi.

Dışişleri: Bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İrail’in Gazze’deki El-Ahli Arab hastanesine düzenlediği saldırıya ilişkin olarak, “Bugün Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN | Dışişleri’nden El-Ahli Arab hastanesi saldırısı açıklaması: Bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz, uluslararası hukuk önünde ve vicdanlarda hesap verilmesi kaçınılmaz

Akşener: Artık bir savaş olmaktan çıktı ve Netanyahu terörü hâline geldi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“İsrail’in terörle mücadele edeceğini beyan ederek başlattığı savaş; artık bir savaş olmaktan çıkmış ve Netanyahu terörü hâline gelmiştir. Bir devletin savaş stratejisinde, hastane bombalamak olamaz. Bu ancak ve ancak bir terör stratejisidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya kamuoyunu; bir an önce en temel insan haklarına sahip çıkmaya ve Netanyahu terörünü durdurmaya davet ediyorum.”

Babacan: Tepki göstermeyen herkes bu katliamın sorumlusu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Ahli Arab hastanesine düzenlediği hava saldırısı açık bir savaş suçudur.

Gazze’de yaşanan insanlık suçlarına tepki göstermeyen herkes bu katliamın sorumlusu konumundadır.

Uluslararası kamuoyu hiçbir gerekçe ve bahaneye sığınmadan acilen tek ses olup bu kıyıma dur demelidir.”

TBMM’den ortak bildiri: İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz

TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler de ortak kararla İsrail’in Gazze Şeridi’nde hastaneye düzenlediği saldırıya tepki gösterdi.

6 partinin imzaladığı ortak bildiride, “TBMM’nin bütün parti grupları ve milletvekilleri olarak, bu vahşetin durdurulması için dünya parlamentolarını, uluslararası toplum ve kuruluşlarını, tutum ve inisiyatif almaya davet ediyoruz” denildi.

Bildirinin tam metni şöyle:

“TBMM, 12 Ekim 2023 tarihinde bütün parti gruplarının imzası ile yayınlanan bildiri doğrultusunda, Filistin ve İsrail’deki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Gazze’de El Ahly ve El Mehmedhani hastanelerinin hedef alınması sonucunda, yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin üzüntü duyuyoruz. İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz. İsrail’in Gazze halkına karşı uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka aykırı saldırılarını artırarak sürdürmesini esefle karşılıyoruz. Saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. TBMM’nin bütün parti grupları ve milletvekilleri olarak bu vahşetin durdurulması için dünya parlamentolarına, uluslararası toplum ve kuruluşlarını tutum ve inisiyatif almaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x