Netanyahu’dan “soykırım davasına” tepki: İsrail devleti soykırımla mücadele ettiği bir dönemde soykırımla suçlandı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nde çoğu çocuk ve kadın 23 binden fazla Filistinliyi öldüren ülkesi hakkında Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açılan davaya rağmen “İsrail’in soykırımla mücadele ettiğini” ileri sürdü.

Netanyahu, İsrail Başbakanlığının X hesabından paylaşılan görüntülü mesajında, Güney Afrika’nın UAD’de İsrail aleyhine açtığı ve ilk duruşması bugün görülen “soykırım” davasına tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) en yüksek yargı kurumunda ülkesine yöneltilen suçlamaların “yalan” olduğunu savunan Netanyahu, “Bugün yine, İsrail devletinin soykırımla mücadele ettiği bir dönemde soykırımla suçlandığı altüst olmuş bir dünya gördük” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Gazze Şeridi’nde sivilleri kasten hedef aldığına dair açık kanıtlar sunulan İsrail ordusu için “dünyadaki en ahlaklı ordu” iddiasında bulunurken, İsrail güçlerinin “sivillerin zarar görmesini önlemek için her şeyi yaptığını” ileri sürdü.

İsrail aleyhinde UAD’de “etnik temizlik ve soykırım” suçlamasıyla dava açan Güney Afrika’yı “iki yüzlülükle” suçlayan Netanyahu, “kesin zafere kadar teröristlerle ve yalanlarla savaşmayı sürdüreceklerini” iddia etti.

Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı soykırım davası görülmeye başlandı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, İsrail’in Gazze’deki eylemleriyle Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açtığı davanın ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin duruşması bugün başladı.

TIKLAYIN | Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’in soykırımla suçlandığı davanın duruşmaları bugün başlıyor

Duruşmanın ilk gününde, Güney Afrika argümanlarını sundu.

Duruşmada, Güney Afrika tarafını temsil eden hukukçular, Uluslararası Adalet Divanında Güney Afrika’nın açtığı davanın duruşmasında İsrail’e, Gazze’deki Filistinlilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı suçlaması yöneltildi.

Uluslararası Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu sorunların çözümü konusunda BM yargı organı olarak görev yapıyor.

TIKLAYIN | TBMM heyeti, soykırım suçlamasıyla İsrail’e açılan davayı takip etmek üzere Lahey’de

TIKLAYIN | 11 soruda Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davası

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı UAD’de açtığı “soykırım davası”

1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin 9. maddesi uyarınca, bir devletin sözleşmenin maddelerini ihlal etmesi durumunda, sözleşmeye taraf herhangi bir devlet, ihlalci devlet aleyhine UAD’de dava açabiliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de işlediği fiillerle Soykırımın Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık’ta UAD’de dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etti.

Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı 84 sayfalık yazılı başvuruda, “Güney Afrika’nın İsrail hakkında şikayetçi olduğu konular, soykırım tanımına girer çünkü hedef Filistin’in ulusal, ırksal ve etnik grubunun önemli bir bölümünü yok etmektir” denildi. 

Güney Afrika, durumun aciliyeti sebebiyle UAD’den tedbir kararına hükmetmesini talep ederken bugünkü duruşmada Güney Afrika avukatları, yarın ise İsrail avukatları Divan hakimlerine ihtiyati tedbirlerin gerekliliğine ilişkin sunumlarını yapacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir