Petrol gemisine el konulmuştu: Atina, Tahran ile müzakere hazırlığında

LEFKOŞA – Son saatlerde Kızıldeniz’de ve Umman Körfezi’nde yaşanan gelişmeler, Yunanistan ve Kıbrıs’ı alarm durumuna geçirdi. Atina, 11 Ocak Perşembe günü Umman açıklarında kaçırılan petrol tankerinin kurtarılması için girişim başlatma hazırlığında. Dünya ve Yunanistan medya kuruluşları ise geçtiğimiz saatlerde Yemen’i bombalayan İngiliz uçaklarının Kıbrıs’taki Akrotiri Üssü’nden kalktığı haberini geçti. Yunanistan da bölgeye savaş gemisi göndermek için müttefik güçlerle müzakerelere başladı.

KAÇIRILAN GEMİ İRAN YOLUNDA

Yemen’de Husilere ait noktalar hava saldırısına maruz kalırken ve Yunanistan Donanması bölgeye savaş gemisi göndermeye hazırlanırken, Atina’nın dikkati dün öğlen saatlerinde Umman açıklarında alıkonulan gemiye ve mürettebatına odaklanmış durumda. Kathimerini gazetesinin geçtiği son habere göre, Atina’da elde edilen bilgiler, geminin dün gece geç saatlerde İran karasularındaki Bandar Abbas limanına doğru seyrettiği yönünde.

Geminin sahibi Empire Navigation’ın açıklamasına göre, tankerde 18 Filipinler vatandaşı ve henüz 19 yaşında olan bir Yunan öğrenci kaptan olmak üzere 19 mürettebat bulunuyor. Gemi Irak’ın Basra kentinden yüklediği petrolü Türkiye’nin Aliağa Limanı’na taşıyordu.

Atina’ya olay ile ilgili ulaşan bilgilere göre gemi, siyah üniformalar giyen ve yüzleri siyah kapüşonlarla kapalı 5-6 silahlı erkek tarafından alıkonulmuştu. Şirket temsilcilerine göre, dün gece geç saatlere kadar mürettebatla iletişim yeniden kurulamadı. İran donanması ise öğleden sonra yerel medya aracılığıyla yaptığı açıklamada ‘Umman Körfezi’ndeki bir Amerikan petrol tankerine mahkeme kararıyla el koyduğunu’ duyurdu.

ATİNA MÜZAKEREYE HAZIRLANIYOR

El konulan gemi İran’a doğru yol alırken, Atina Tahran ile geminin ve mürettebatının kurtarılması için müzakereye hazırlanıyor. Kathimerini, konu hakkında Atina’daki hükümet kaynaklarının 19 mürettebatın bir an önce serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ile istişare halinde çaba sarf edildiği bilgisini paylaştığı haberini geçiyor. Müzakereci rolünü, kısa bir süre önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) İranlı temsilcilerle, Devrim Muhafızları tarafından el konulan ‘Delta Poseidon’ ve ‘Prudent Warrior’ adlı tankerlerin serbest bırakılmasına yönelik müzakereler için bir araya gelen bir Sahil Güvenlik subayı üstlenecek.

YUNANİSTAN, KIZILDENİZ FİLOSUNA SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERECEK

Atina Tahran ile kaçırılan gemi için müzakereye hazırlanırken, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, ABD öncülüğünde Kızıldeniz’de oluşturulan filoya bir savaş gemisi ile katılmak üzere hazırlıklar yürütüyor. Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre, konu ile ilgili olarak Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden bir subay Bahreyn’e intikal edecek. Yunan subayın Bahreyn’e varmasıyla birlikte, Deniz Kuvvetleri fırkateyninin üstleneceği görev çerçevesini ve rolünü tanımlamak üzere ABD’lilerle görüşmeler başlayacak.

Görüşmelerde savaş gemisinin ticari gemilere eşlik etme ve Süveyş Boğazı’nı kontrol etme gibi bir rolü olup olmayacağı meseleleri masaya yatırılacak. Ayrıca, geminin silahlı eylemlere iştiraki de değerlendirmeye tabi tutulacak. Ayrıca komuta çerçevesinin ve genel komutanın kimde olacağı, angajman kuralları, geminin sorumluluk ve deniz hareket alanları, operasyonun hedefleri ve katılacak birimlerin nihaî listesi de karara bağlanacak.

Yunanistan basınına göre, Atina yönetiminin bölgeye 200HN MEKO fırkateynlerinden ‘Hydra’ ya da ‘Psara’ fırkateynini göndermesi bekleniyor. Söz konusu savaş gemisi, bölgeye Phalanx yakın koruma sistemi, taşınabilir uçaksavar silahları, modern bir elektronik harp sistemi, bir helikopter ve İHA ile donatılmış şekilde gönderilecek.

YEMEN’İ BOMBALAYAN UÇAKLAR KIBRIS’TAN HAVALANDI

Öte yandan, Yemen ve Kızıldeniz’deki gelişmeler Kıbrıs’ın da gündeminde. Son bilgilere göre, son saatlerde bölgedeki gelişmelerde İngiltere’nin Hükûmran Üssüleri rol alıyor. İngiltere ve Yunanistan basınına göre, dün akşam saatlerinde Yemen’i bombalayan filoya katılan İngiltere’ye ait Eurofighter Typhoon tipi savaş uçakları geçtiğimiz saatlerde Kıbrıs’ın güney ucunda bulunan Akrotiri Üssü’nden havalandı.

Kıbrıs’ın İngiliz Üsleri aracılığı ile Ortadoğu’daki savaşın bir parçası haline gelmesi ise adada tepkilere neden oluyor. Yemen’deki ‘Husi hedeflerinin’ bombalanmasından evvel bir açıklamada bulunan Kıbrıslı komünistler yeni gelişmeye sert tonda tepki gösterdi.

Kıbrıs Komünist İnisiyatifi, giderek bölgesel bir hal alan savaşta İngiliz üslerinin kullanılmasının tehlikesine dikkat çekerek “Ne yazık ki adamız kendisini, NATO savaş uçaklarının konuşlandığı Akrotiri’deki İngiliz askeri üslerinin Yemen’deki saldırılarda kullanılması nedeniyle bir kez daha kasırganın odağında buldu. İngiliz üsleri olası bir misilleme için hedef tahtasına dönüşebilir. Bu durum Kıbrıs’ı ve halkımız açısından acil bir tehlike olarak öne çıkıyor” uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x